Řada lidí se mylně domnívá že má peníze dobře uložené ve „stavebních“ pozemcích a že jim je nikdo nemůže vzít. Představují si, jak jednou buď postaví a prodají několik rodinných domků a budou mít vystaráno na důchod, nebo že dají svým dětem ve svatební den pěkný dárek – parcelu, na který si postaví nový domov. Když takový vlastník zjistí, že se zapomněl starat o zemní plán a včas hájit práva, bývá obvykle značně rozčarovaný, ale není mu to už nic platné. Namísto hodnotného pozemku má jen pole nebo zeeň a neudělá s tím už vůbec nic.
Naopak aktivní vlastník se o svůj majetek stará, sleduje pečlivě úřední desku a kroky obce a když zjistí, že se připravuje změna územního plánu, včas podává připomínky a všemožně se stará o to, aby jeho parcely zůstaly zastavitlenými i do budoucna. Díky tomu se může snažit nepříznivý územní plán zvrátit u soudu, kde se kvůli chybám samospráv dá dosáhnout úspěchu a mít zase hodnotný pozemek k zastavění.
V prvním dílu „Taháku aktivního vlastníka“ si řekneme více o tom, co je to územní plán a jak se smysluplně zapojit do procesu jeho pořizování a jak efektivně hájit svá práva.